Czy można wykonać tatuaż przy bloku komorowo-przedsionkowym?

Witam. Mój mąż ma blok przedsionkowo - komorowy III stopnia. Chciałby zrobić sobie tatuaż na ręce, ale jego lekarz odmówił na wszelki wypadek. Leków żadnych nie zażywa, objawowvtakze brak. Więc chciałby się dowiedzieć od innego lekarza czy naprawdę może o tatuażu tylko pomarzyć...

Lek. Paweł Szadkowski

Blok przedsionkowo-komorowy nie jest przeciwwskazaniem do wykonania tatuażu.
Niestety nie każdy salon tatuażu stosuje się do wszystkich zasad aseptyki, a bakterie wprowadzone do krwi mogą powodować stan zapalny np. zastawek serca i ich uszkodzenie. Tak się może stać u każdego, po prostu u Pani męża dodatkowa choroba serca jest ryzykiem. Może tego obawiał się lekarz prowadzący.
Mąż będzie musiał podjąć decyzję na własną odpowiedzialność.