Czy można wyleczyć oczopląs poziomy?

Od dwóch lat uwidocznił się u mnie oczopląs poziomy, jeżeli patrzę mocno w jakąś stronę zwłaszcza w prawo lub gdy patrzę na szybko poruszające się rzeczy to bolą mnie oczy i nie potrafię uchwycić stałego obrazu. Zauważyłem, że jest coraz gorzej. Oprócz tego jestem krótkowidzem, ale uważam, że w głównej mierze spowodowany oczopląsem (jeżeli spojrzę na coś to przez chwile widzę to lepiej, jednak po czasie oczy jakby się męczyły i obraz staje się mniej widoczny). Nie wiem czy jest to oczopląs wrodzony czy na wskutek stresu, a może na odwrót? Proszę mi powiedzieć czy jest możliwość przeprowadzenia operacji i czy może to przynieść jakiś efekt. Na NFZ czy prywatnie.
ponad rok temu

Witam,

Oceną i leczeniem oczopląsu zajmują się Specjalistyczne Poradnie. Tak jak Pan wspomniał oczopląs może być wrodzony bądź patologiczny. Oczopląs patologiczny występuje w różnych chorobach ośrodkowego układu nerwowego oraz w wadach rozwojowych oka połączonych z dużym osłabieniem wzroku.

Pryzmaty, chirurgia na mięśniach zewnątrzgałkowych lub obie te metody mogą być użyte w celu zmniejszenia kompensacyjnego ustawienia głowy i poprawienia ostrości wzroku.
Proponuję udanie się do specjalistycznej poradni.

Pozdrawiam serdecznie.