Czy można wypić alkohol stosując Escitalopram?

Witam! Zażywam antydepresant Escitalopram 20 mg, jedna tabletka codziennie rano. Czy wobec tego mogę raz w tygodniu wieczorem wypić jedno piwo? Czy nie będzie to zbyt dużym obciążeniem np. dla wątroby? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
MĘŻCZYZNA, 36 LAT 4 dni temu

Dzień dobry

Spożywanie alkoholu w trakcie przyjmowania leku przeciwdepresyjnego może nasilać działania niepożądane leku przeciwdepresyjnego na ośrodkowy układ nerwowy.

Kwestia spożywania przez Pana alkoholu (dlaczego? jak w jakiej ilości?) powinna jak najbardziej podlegać konsultacji ze strony lekarza prowadzącego.

Jest zasada żadnych leków przeciwdepresyjnych nie należy stosować z alkoholem.

Leki tego rodzaju mogą wzmacniać negatywny wpływ alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy.

Tymczasem sam alkohol może osłabiać działanie leków przeciwdepresyjnych lub nasilać ich działania niepożądane oraz wpływać niekorzystnie na przebieg i leczenie depresji, a także prewencję jej nawrotów.

Istnieją wprawdzie leki przeciwdepresyjne, z którymi alkohol wchodzi w reakcję tylko w niewielkim stopniu, jednak nawet wtedy spożywanie go w trakcie ich przyjmowania jest niewskazane.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Naturoterapeuta

Dietetyk