Czy można zarazić się boreliozą, jeśli kleszcz został usunięty podczas wbijania się?

witam czy mozna zarazić się boreliozą jeżeli kleszcz zaczął się wbijać ale nie zdążył został usunięty . Od czasu jego wbicia nie pojawił sie żaden rumien ale od pewnego czasu mam dziwne objawy. Od kilku dni czuje pieczenie w uszach, boli mnie również głowa i czuję również pieczenie pod skórą w różnych miejscach czego to mogą być objawy, od kliku dni mam również refluks- czy to coś poważnego? Prosze o odpowiedź

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
Jeśli kleszcz zdołał przebić skórę to mogło dojść do zakażenia. Uważam, że Pani objawy nie są związane z boreliozą.
W celu ustalenia przyczyny Pani objawów, proponuję skonsultować się z internistą.