Czy można zarazić się ospą przez przebywanie w tym samym pokoju?

Dwa dni temu przyszedl do nas dobry znajomy ktory mial ospe mial tez juz krostki. Synek przebywal w tym samym pomieszczeniu co on, ale nie dotykal go. Czy zarazic sie ospa przez przebywanie w tym samym pokoju?

Lek. Paweł Szadkowski

Ospa wietrzna jest chorobą wirusową przenoszoną z chorego drogą kropelkową (kropelki aerozolu wydzielin dróg oddechowych chorego dostają się przy wdechu na błony śluzowe układu oddechowego osoby wrażliwej na zakażenie) lub przez kontakt płynu z pęcherzyków wiatrówkowych z błonami śluzowymi lub uszkodzoną skórą. Także przebywanie w tym samym pokoju jak najbardziej może doprowadzić do zakażenia.