Czy muszę brać Amoksiklav do końca?

Witam, zmagam się od paru tygodni z infekcją. Najpierw byłem leczony bez antybiotyku, bo infekcja była lekka, lekarz uznał że zapalenie tchawicy. Po 2 tygodniach zaczęło mi się pogarszać, choroba poszła na migdałki i dostałem antybiotyk Nobaxin. Nie pomógł, więc dostałem skierowanie na wymaz gardła i po wymazie do czasu uzyskania wyników miałem brać Amoksiklav a gdyby pomógł - zakończyć na tym leczenie. No i nie pomógł, więc czekam na wyniki wymazu. Czy wobec tego widząc że Amoksilav mi nie pomaga (wziąłem już 12 z 14 dawek) mogę go odstawić czy muszę brać do końca? Mam wrażliwy żołądek, skłonność do problemów z jelitami, więc nie chcę się na darmo obciążać antybiotykiem zwłaszcza mając w perspektywie kolejny po wynikach z antybiogramu, ale wiem też że bez wiedzy lekarza nie odstawia się antybiotyków. Wobec tego mogę go odstawić skoro nie pomaga?

Lek. Paweł Szadkowski

Sugeruję udać się do lekarza prowadzącego w celu ewentualnej modyfikacji leczenia, a jeśliby chciał pan poczekać do wyniku posiewu to sugeruję kontynuować do tego czasu antybiotyk (w celu zapobiegania wytworzenia się szczepów opornych). W trakcie każdej antybiotykoterapii doradzam stosować leki osłonowe - probiotyki, o udowodnionym działaniu (te z rejestracją leku) np. Enterol 250.