Czy muszę jeszcze wziąć zastrzyk na przeciwciała- konflikt serologiczny?

Witam!
Mam grupę krwi B Rh-, a mój mąż 0 Rh+. 2 lata temu miałam ciążę pozamaciczną, najprawdopodobniej przez konflikt, miałam robioną laparoskopię, po niej podano mi zastrzyk domięśniowy, teraz jestem w drugiej ciąży.
Czy ten zastrzyk mnie chroni, czy muszę jeszcze wziąć zastrzyk na przeciwciała? Teraz jestem w 29 tygodniu i boję się, że mógł wystąpić konflikt!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Ciąża pozamaciczna nie była spowodowana przez konflikt serologiczny. Może on wystąpić dopiero w kolejnej ciąży po przebytym porodzie, poronieniu, etc., i nie spowoduje on z pewnością nieprawidłowego zagnieżdżenia się zarodka. Zastrzyk podany po laparoskopii sprawił, że nie wytworzyła Pani przeciwciał przeciw przyszłym ciążom. Trzeba go będzie jednak powtarzać w kolejnych ciążach, ilekroć dojdzie do porodu, cięcia cesarskiego czy poronienia.

Pozdrawiam serdecznie!