Czy myśli samobójcze i przygnębienie to depresja?

Otóż od pewnego czasu jakoś dziwnie się czuję. Mam myśli samobójcze, ostatnio się pocięłam. Z nikim nie chcę utrzymywać bliższego kontaktu. Często płaczę. Chwilami chciałabym zamknąć się w pokoju i nigdy z niego nie wychodzić:( Czy to może być depresja?

ponad rok temu

Opisane objawy mogą świadczyć o zaburzeniach depresyjnych. Smutek, izolowanie się od otoczenia, myśli reyzgnacyjne czy wręcz samobójcze należą do częstych objawów depresji. Samookaleczenia nie są specyficzne dla zaburzeń depresyjnych. Znacznie częściej występują u osób z nieprawidłową osobowością lub osób uzależnionych od alkoholu czy substancji psychoaktywnych. W oparciu o przedstawione dane, trudno postawić jednoznaczną diagnozę. Proponuję konsultację psychiatryczną w celu rozeznania problemu i podjęcia ewentualnego leczenia.

Niestety może, ale diagnozy przez Internet nie mogę postawić. Potrzebuje Pan teraz doświadczonego i życzliwego psychologa. Takiego specjalistę znajdzie Pan w Poradni Zdrowia Psychicznego w ramach NFZ. Proszę o to zadbać, ponieważ potrzebna jest Panu psychoterapia. Dodatkowo można zwrócić się o pomoc do lekarza psychiatry, który może wspomóc Pana środkami farmakologicznymi; proszę jednak pamiętać, że różowa tabletka, ani niebieska pigułka nie rozwiążą Pana trudności - sztucznie podniosą jedynie poziom serotoniny.
Bez pomocy psychologicznej, samo nic się niestety nie zmieni. Objawy jakie Pan opisuje są niepokojące, dlatego życzliwie zachęcam do bezpośredniej konsultacji. Jest Pan ważny i dlatego właśnie warto zadbać o siebie. Pracuję także przez Skype, a także prowadzę konsultacje telefoniczne. Zapraszam. Ze wszystkim może Pan sobie jeszcze poradzić.

Pozdrawiam serdecznie!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA, COACH
www.nagrodzkacoaching.pl