Czy na pewno to jest ciąża? Kiedy doszło do zapłodnienia?

Witam!
Na wstępie zaznaczę, że mam 19 lat - cykl trwa przeważnie 30 dni. Mam pewne nurtujące mnie pytanie i chciałam się poradzić eksperta przed wizytą u ginekologa (wizyta – 5.11.2010).
W październiku miesiączka powinna zacząć mi się 21., ale ze względu na stres związany ze szkołą i z faktem, iż mogę być w ciąży (współżyłam bez zabezpieczenia 2 dni po zakończeniu ostatniej miesiączki, lecz 26.10.2010 wykonałam test ciążowy i wyszedł negatywny), okres pojawił się dopiero 28., kiedy nerwy już opadły. Menstruacja trwała do 3 listopada i z tego co pamiętam 4. lub 5. współżyłam po raz kolejny ze swoim partnerem bez zabezpieczenia.
Byłam pewna, że pierwsze 2-3 dni po okresie są całkowicie bezpłodne. Jednak wykonałam już 3 testy ciążowe które potwierdziły ciąże oraz mam objawy ciężarnej kobiety (nudności, temperatura ok. 37°C, skurcze dolnej części brzucha, zgaga, problem z wypróżnianiem, częste oddawanie moczu, wyczuwalna „twardość” z dołu piersi, ich wrażliwość, nawet bolesność, nadmierny apetyt, niechęć do papierosów i słodyczy - tyle potrafię wymienić z tych najwidoczniejszych i najczęstszych).
Zastanawiam się kiedy faktycznie doszło do zapłodnienia? Czy jest możliwe, że doszło do niego już w październiku? Jeśli faktycznie jestem w ciąży, bo zastanawia mnie dzisiaj ujrzany „kawowy” śluz na bieliźnie, jak mogę sama teraz sprawdzić czy to 1 czy 2 miesiąc? I czy ten śluz może być powodem do niepokoju?
Trochę zagmatwane, ale bardzo proszę o szybką odpowiedź.
Z góry dziękuję!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Tak, najpewniej zaszła Pani w ciążę w październiku. Okres kilku dni po miesiączce jest tzw. okresem niepłodności względnej (w przeciwieństwie do okresu niepłodności bezwzględnej, jaki ma miejsce po owulacji, w drugiej połowie cyklu). Oznacza to, że rzadko, ale jednak może wtedy dojść do zapłodnienia - wynika to z faktu, że plemniki potrafią przetrwać w drogach rodnych kobiety, zachowując zdolność do zapłodnienia, nawet do 7 dni.
W pierwszym trymestrze ciąży mogą występować skąpe krwawienia, a także brązowawe plamienia, szczególnie (ale nie tylko) w terminach, w których wypadałyby miesiączki.
Jeżeli krwawienie w Pani przypadku było obfite, takie jak podczas zwykłej miesiączki, to niewykluczone, że doszło do wczesnego poronienia. Taki jest niestety los wielu wczesnych ciąż, często kobiety nawet nie zdają sobie sprawy, że były w ciąży.
Radzę Pani niezwłocznie umówić się na wizytę do ginekologa. Ten wykona badanie USG, które wiele wyjaśni. Pod koniec 4 tygodnia od ostatniej miesiączki (tu liczylibyśmy tę wrześniową) powinien już być możliwy do uwidocznienia pęcherzyk ciążowy.
Jeśli to się nie uda, należy powtórzyć badanie po 1-2 tygodniach, by potwierdzić rozpoznanie wczesnego poronienia. Jeżeli pęcherzyk będzie widoczny, to możliwe będzie określenie, na podstawie jego wielkości, kiedy mniej więcej doszło do zapłodnienia. Jeszcze dokładniej będzie można to stwierdzić, gdy widoczny będzie już także zarodek.
Pozdrawiam serdecznie!