Czy na pewno wyleczę depresję?

Zaczęłam brać leki i już się czuję lepiej. Czy depresja jest chorobą raz na zawsze uleczalną? Jakie mam szanse na wyzdrowienie?

KOBIETA ponad rok temu

Agresja u dzieci autystycznych

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się więcej o agresji u dzieci autystycznych.

W depresji niestety zdarzają się nawroty choroby, szczególnie kiedy przerwie się terapię i nie kontynuuje leczenia podtrzymującego. Pacjenci, którzy dbają o swoje zdrowie, przyjmują regularnie zalecane leki, korzystają ze zleconej psychoterapii, nie nadużywają środków narkotycznych ani alkoholu, nie muszą obawiać się nawrotów. Wcześnie uchwycone i prawidłowo leczone objawy ustępują szybko i przestają być problemem.

0
Mgr Michał Pyter Psycholog
60 poziom zaufania

Witam,
Niestety depresja nierzadko ma tendencje do nawrotów. Można jednak łatwo się przed nią obronić. Skutecznym sposobem (potwierdzonym badaniami) jest terapia poznawcza depresji oparta na uważności. Trening trwa 8 tygodniu.
Pozdrawiam,
Michał Pyter

0

Zdarza się, że epizody depresyjne powracają, ale jest sporo przypadków osób, które uporały się z nią raz na zawsze. Podstawą skutecznego leczenie jest zrozumienie podłoża stanów depresyjnych, czyli zbadanie skąd się wzięła. Takim właśnie podłożem mogą być przeżyte ale nieprzepracowane traumy, nierozwiązane konflikty wewnętrzne, czy sytuacje z dzieciństwa, często wyparte do nieświadomości. Dlatego istotne, żeby w leczeniu depresji stosować zarówno farmakoterapię jak i psychoterapię. Takie połączenie przynosi najlepsze rezultaty.

Pozdrawiam serdecznie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty