Czy na pewno wyleczę depresję?

Zaczęłam brać leki i już się czuję lepiej. Czy depresja jest chorobą raz na zawsze uleczalną? Jakie mam szanse na wyzdrowienie?

KOBIETA ponad rok temu

W depresji niestety zdarzają się nawroty choroby, szczególnie kiedy przerwie się terapię i nie kontynuuje leczenia podtrzymującego. Pacjenci, którzy dbają o swoje zdrowie, przyjmują regularnie zalecane leki, korzystają ze zleconej psychoterapii, nie nadużywają środków narkotycznych ani alkoholu, nie muszą obawiać się nawrotów. Wcześnie uchwycone i prawidłowo leczone objawy ustępują szybko i przestają być problemem.

Mgr Michał Pyter Psychologia

Witam,
Niestety depresja nierzadko ma tendencje do nawrotów. Można jednak łatwo się przed nią obronić. Skutecznym sposobem (potwierdzonym badaniami) jest terapia poznawcza depresji oparta na uważności. Trening trwa 8 tygodniu.
Pozdrawiam,
Michał Pyter

Zdarza się, że epizody depresyjne powracają, ale jest sporo przypadków osób, które uporały się z nią raz na zawsze. Podstawą skutecznego leczenie jest zrozumienie podłoża stanów depresyjnych, czyli zbadanie skąd się wzięła. Takim właśnie podłożem mogą być przeżyte ale nieprzepracowane traumy, nierozwiązane konflikty wewnętrzne, czy sytuacje z dzieciństwa, często wyparte do nieświadomości. Dlatego istotne, żeby w leczeniu depresji stosować zarówno farmakoterapię jak i psychoterapię. Takie połączenie przynosi najlepsze rezultaty.

Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry, oczywiście, że tak. Depresję trzeba leczyć, ale można ją WYLECZYĆ. Można wyleczyć epizod i nie mieć nawrotów. Niemniej jednak, my jako ludzie obracający się w konkretnych uwarunkowaniach, zawsze powinniśmy mieć na uwadze, że ktoś z naszych bliskich może mieć taką chorobę i powinniśmy zwracać na to uwagę.

Pozdrawiam ;)