Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 3 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy na pewno wyleczę depresję?

Zaczęłam brać leki i już się czuję lepiej. Czy depresja jest chorobą raz na zawsze uleczalną? Jakie mam szanse na wyzdrowienie?

KOBIETA ponad rok temu

Dziecko autystyczne w przedszkolu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się więcej o przebywaniu dziecka autystycznego w przedszkolu.

W depresji niestety zdarzają się nawroty choroby, szczególnie kiedy przerwie się terapię i nie kontynuuje leczenia podtrzymującego. Pacjenci, którzy dbają o swoje zdrowie, przyjmują regularnie zalecane leki, korzystają ze zleconej psychoterapii, nie nadużywają środków narkotycznych ani alkoholu, nie muszą obawiać się nawrotów. Wcześnie uchwycone i prawidłowo leczone objawy ustępują szybko i przestają być problemem.

Były kierownik Kliniki Rehabilitacji Psychiatrycznej oraz wieloletni dyrektor ds. lecznictwa Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
0
Mgr Michał Pyter Psycholog
60 poziom zaufania

Witam,
Niestety depresja nierzadko ma tendencje do nawrotów. Można jednak łatwo się przed nią obronić. Skutecznym sposobem (potwierdzonym badaniami) jest terapia poznawcza depresji oparta na uważności. Trening trwa 8 tygodniu.
Pozdrawiam,
Michał Pyter

Psycholog i psychoterapeuta w trakcie 4-letniego szkolenia.
0

Zdarza się, że epizody depresyjne powracają, ale jest sporo przypadków osób, które uporały się z nią raz na zawsze. Podstawą skutecznego leczenie jest zrozumienie podłoża stanów depresyjnych, czyli zbadanie skąd się wzięła. Takim właśnie podłożem mogą być przeżyte ale nieprzepracowane traumy, nierozwiązane konflikty wewnętrzne, czy sytuacje z dzieciństwa, często wyparte do nieświadomości. Dlatego istotne, żeby w leczeniu depresji stosować zarówno farmakoterapię jak i psychoterapię. Takie połączenie przynosi najlepsze rezultaty.

Pozdrawiam serdecznie.

Dyplomowany psycholog i coach. Absolwentka Szkoły Coachów i Trenerów Grupy TROP.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy