Czy nadmiar kortyzolu jest wydalany z organizmu?

Witam serdecznie! Niedawno miałem dni pełne stresu i obaw. Obecnie mam je już za sobą, lecz obawiam się że mogą mieć one negatywny wpływ na moje zdrowie a skutki dadzą prędzej czy póżniej o sobie znać. Dlatego chciałbym zadać Panstwu te pytania: -Czy nadmiar kortyzolu jest wydalany z organizmu w czasie długotrwałego stresu jak i po nim? -jak obniżyć poziom kortyzolu w organizmie po stresujących sytuacjach?

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Tak. Nadmiar kortyzolu jest wydalany z organizmu. Techniki relaksacyjne, ćwiczenia oddechowe oraz wysiłek fizyczny i regularny sen mają udowodniony wpływ na obniżenie poziomu kortyzolu we krwi. Pozdrawiam.