Czy nadmiar słodyczy mógł spowodować zaburzenia hormonalne?

Witam. Moje pytanie jest trochę nietypowe. Mam jednak nadzieję, że uzyskam pomoc. Otóż przez ostatni miesiąc codziennie sięgałam po coś słodkiego, często słodyczami zastępowałam posiłki. Najczęściej były to ciastka oraz czekolady. W efekcie przytyłam 3 kg. Wprawdzie nadwagi nie mam, gdyż przy 166 cm wzrostu ważę 56kg. Ostatnio zmieniłam swoje nawyki żywieniowe, zrezygnowałam zupełnie ze słodyczy oraz zaczęłam regularnie uprawiać sport. Ale w ostatnim czasie pojawiło mi się na twarzy owłosienie, czego wcześniej wcale nie miałam... Chciałabym się dowiedzieć czy może to być spowodowane nadmiernym spożywaniem słodyczy? I czy jest to objaw jakieś choroby? Oraz jeśli to nadmiar słodyczy spowodował zaburzenia hormonalne to czy jest szansa, że zmiana trybu życia pomoże ustabilizować te zaburzenia czy też konieczna jest wizyta u lekarza? z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Koniecznie skonsultuj się z lekarzem ginekologiem. Zaburzenia hormonalne opisane przez Ciebie świadczą o podwyższonym poziomie androgenów.
Nadmiar słodyczy w diecie nie ma wpływu na stężenie męskich hormonów u kobiet. Jedynym zaburzeniem, do którego może prowadzić taka dieta to otyłość, która predysponuje do wystąpienia insulinooporności i w efekcie rozwoju cukrzycy typu 2. Jednak są to zaburzenia odległe.

Najlepszym rozwiązaniem będzie ograniczenie słodyczy i cukru w diecie, w tym napojów gazowanych. Pokarmy te zastąp świeżymi owocami (lub umiarkowaną ilością suszonych), pełnoziarnistymi przetworami zbożowymi. Ćwicz silną wolę, bądź aktywna fizycznie.
Pokarmy zawierające chrom (w formie naturalnej, nie suplementy) zmniejszają apetyt na słodycze. Są to m.in. jabłka, orzechy.

Polecam przeczytanie artykułu http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-dzieci-w-wieku-szkolnym .

Pozdrawiam