Czy nadmiar witaminy B12 zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór?

Dzień dobry, od jakiegoś pół roku suplementuję się witaminą B12 w ilości 2500 mcg dziennie. Powiem szczerze że odczuwam same pozytywy wynikające z suplementacji w kwestii mentalnej oraz regeneracyjnej po treningu. Sporo można znaleźć na internecie informacji potwierdzających powyższe moje spostrzeżenia. Większość źródeł opisuje że najdotkliwszymi skutkami ubocznymi może być reakcja uczuleniowa na witaminę B12. Lecz ostatnio natknąłem się na informacje że długotrwałe zażywanie witaminy B 12 w dużych ilościach może wiązać się z większym prawdopodobieństwem wystąpienia raka a w szczególności raka płuc źródło: http://www.rynekzdrowia.pl/Badania-i-rozwoj/Badania-nadmiar-suplementow-z-witamina-B-zwieksza-ryzyko-raka-pluca,175858,11.html W związku mam pytanie czy to jakiś fake news czy jest coś na rzeczy?

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Badanie to dotyczyło długotrwałego stosowania. Jeśli u Pana wszystkie wyniki hematologiczne będą w normie i nie będzie Pan mieć innych objawów niedoboru to nie widzę powodu aby ten suplement stosować.