Czy nadmiar witaminy C w organizmie może być szkodliwy?

Witam, Moje pytanie kieruję do lekarza dietetyka. Czy nadmiar witaminy C w organizmie może być szkodliwy? W swojej diecie wprowadziłem bogaty w witaminę sok z granatu ( 50 ml dziennie) często też jem bardzo bogate w witaminę C kiwi, oraz inne owoce i warzywa. Dlatego zastanawiam się czy za dużo witaminy C może nieść za sobą coś niedobrego , proszę o podpowiedź. pozdrawiam

witam,

jeżeli bedzie Pan przyjmową witaminę C z naturalnych źródeł to nie ma możliwości jej przedawkowania.

W razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Witamina C należy do składników o małym ryzyku przedawkowania, ale jak wszystko w nadmiarze może być szkodliwa. Spożywana w zbyt dużych ilościach może powodować problemy związane z kamicą nerkową, a także zaburzać status antyoksydacyjny organizmu (w dużych dawkach przestaje być przeciwutleniaczem i zaczyna działać jako prooksydant). Jednak zawartość i przyswajalność witaminy C z żywności nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia człowieka. Warto jednak zwrócić uwagę, aby stosując dietę naturalnie zasobną w witaminę C nie dokładać dodatkowych dawek z suplementów diety czy też produktów wzbogacanych (np. część płatków śniadaniowych, soków owocowych, herbat, słodyczy).