Czy nadmiar witaminy D może szkodzić?

Mieszkam w Hiszpanii, jestem w 6 m-cu ciąży. Koleżanka przywiozła mi z Polski tran norweski z firmy Moller's, podobno działa na rozwój intelektualny dzidziusia. Znajoma jednak ostrzegła mnie żebym nie piła tranu ponieważ mieszkam w ciepłym klimacie i ze względu na ciągłe słońce mam dużo wit. D, która też jest w tranie, dlatego mogę tym zaszkodzić maleństwu.

Prosze o odpowiedz.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Olej rybi jest rzeczywiście istotny dla rozwoju układu nerwowego dziecka, zmniejsza też ryzyko porodu przedwczesnego. Szczeglnie ważny jest on w trzecim trymestrze ciąży. Tran zawiera jednak zarówno witaminę D, jak i A oraz E- wszystkie w nadmiarze mogą być szkodliwe zarówno dla Pani, jak i dziecka. Zapewne przyjmuje Pani jakiś preparat witaminowy dla ciężarnych, dostosowany do przeciętnej diety i nasłonecznienia w Hiszpanii. Zanim sięgnie Pani po tran, radzę skonsultować to z lekarzem prowadzącym ciążę- być może zdecyduje się on zmienić preparat, tak żeby nie groziło Pani przedawkowanie ww. witamin. Pozdrawiam.