Czy nagłe odstawienie leków przeciwdepresyjnych może powodować objawy zagrażające zdrowiu bądź życiu?

Dzień dobry :-) Czy nagłe odstawienie leków przeciwdepresyjnych (ssri), może powodować objawy zagrażające zdrowiu bądź życiu. Pytam bo kiedyś dosyć dawno stosowalem te leki i nagle je odstawilem lekarz powiedział że powinienem to zrobić stopniowo ale nie zrobiłem. Dodam ze objawow jako tako nie miałem. Proszę o odpowiedź.

Objawy odstawienia SSRI nie występują po każdym z leków i nie u każdego pacjenta. Nie są niebezpieczne dla życia, mogą być jednak bardzo nieprzyjemne.
Natomiast może nastąpić nawrót objawów, z powodu których lek został włączony, czyli nawrót choroby.

Skoro nic się nie działo, to dziać się nie będzie. Jeżeli wprowadzona była tylko farmakoterapia, to warto byłoby - w razie potrzeby - pomyśleć o psychoterapii. Ta bowiem daje możliwość całkowitego wyleczenia, gdyż niweluje problem u źródła, a nie tylko objawy. Pozdrawiam