Zapytaj lekarza

7 4 2 , 0 9 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy należy ponownie szczepić się na WZW typu B przed zabiegiem operacyjnym?

Dzień dobry, mam planowaną operację. W zaleceniach przedoperacyjnych jest m.in. szczepienie przeciwko WZW B. Jednak czytałam, że osoba raz zaszczepiona zyskuje odporność na zakażenie HBV już na całe życie. Urodziłam się w 1987 roku, a z tego co czytałam, powszechnymi szczepieniami przeciwko WZW typu B w Polsce objęto całą populację urodzoną po 1986 roku. Oznacza to, że taką szczepionkę już otrzymałam. Czy muszę się ponownie szczepić przed operacją? Czy są jakieś badania, które potwierdzą, że jestem odporna? Nie chciałabym, aby lekarz robił problemy z powodu ewentualnego braku szczepienia przed operacją.
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

#dziejesienazywo: Czym jest wirus HIV i jaka jest skala jego występowania

Charlie Sheen oficjalnie przyznał, że jest nosicielem wirusa HIV, co ukrywał przez wiele lat. Jak wyglądają statystyki zachorowalności w Polsce i na świecie? Czym jest wirus HIV? Kto znajduje się w grupie ryzyka i w jaki sposób sprawdzić, czy jesteśmy jego nosicielami. Czy każda osoba zakażona wirusem HIV zachoruje na AIDS? Na te i inne pytania odpowiada gość Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej - immunolog dr Paweł Grzesiowski.

Lek. Paweł Szadkowski
77 poziom zaufania

Jest to mało prawdopodobne, aby była Pani zaszczepiona w okresie dziecięcym - proszę to sprawdzić w swojej książeczce zdrowia dziecka. Oczywiście, że są badania, aby potwierdzić, czy była Pani szczepiona - należy oznaczyć anty-HBS.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy