Czy należy ponownie szczepić się na WZW typu B przed zabiegiem operacyjnym?

Dzień dobry, mam planowaną operację. W zaleceniach przedoperacyjnych jest m.in. szczepienie przeciwko WZW B. Jednak czytałam, że osoba raz zaszczepiona zyskuje odporność na zakażenie HBV już na całe życie. Urodziłam się w 1987 roku, a z tego co czytałam, powszechnymi szczepieniami przeciwko WZW typu B w Polsce objęto całą populację urodzoną po 1986 roku. Oznacza to, że taką szczepionkę już otrzymałam. Czy muszę się ponownie szczepić przed operacją? Czy są jakieś badania, które potwierdzą, że jestem odporna? Nie chciałabym, aby lekarz robił problemy z powodu ewentualnego braku szczepienia przed operacją.

Lek. Paweł Szadkowski

Jest to mało prawdopodobne, aby była Pani zaszczepiona w okresie dziecięcym - proszę to sprawdzić w swojej książeczce zdrowia dziecka. Oczywiście, że są badania, aby potwierdzić, czy była Pani szczepiona - należy oznaczyć anty-HBS.