Czy należy się udać do lekarza po ukąszeniu kleszcza?

Dobry wieczór, znalazłem dziś na nodze kleszcza. Usunąłem go, jednak nie mam pewności czy w skórze nie został jego aparat gębowy. Rane jaka powstała odkaziłem wodą utlenioną. Wokół miejsca ukąszenia został jedynie niewielki, czerwony ślad. Czy mimo wszystko konieczne jest udanie się do lekarza?

Lek. Paweł Szadkowski

Jeśli nie ma Pan pewności, czy kleszcz jest usunięty w całości, warto się udać do lekarza pierwszego kontaktu, aby obejrzał zmianę. Jeśli jednak myśli Pan, że jest usunięty, nie ma konieczności wizyty. Należy obserwować miejsce pod kątem wystąpienie rumienia wędrującego.