Czy należy się udać z tym do gastrologa?

Od jakiś dwóch tygodni mam problemy. Zaczęło się od tego, że ściekał mi śluz z zatok, który niestety połykam. Potem pojawiło się ucisk w gardle, następnie dyskomfort w okolicach mostka i w dołku, zgaga, gorzki smak w ustach. Lekarz rodzinny stwierdził, że to infekcyjne. Przepisał mi armię leków: amotaks, monster, sinupret, nystatyne oraz emanere. Po jakiś 2-3 dniach wszystkie objawy ustały. Teraz jednak kiedy końce już terapię lekami pojawił się taki ścisk w gardle, z powrotem ucisk w dołku. Nie mam zgagi. Dodam tylko że pojawiło się po dosyć stresującej sytuacji. Po przebudzeniu jakby wszystko wraca do normy i nie czuje dolegliwości, pojawiają się dopiero z biegiem dania, pomaga leżenie na plecach i relaks. Chciałabym się dowiedzieć, czy należy się udać z tym do gastrologa czy na razie poczekać ?

Lek. Paweł Szadkowski

Pani objawy mogą wynikać z zaburzeń nerwicowych (globus histericus), ale proszę pozostawać pod opieką lekarza pierwszego kontaktu żeby nie przeoczyć niepokojących objawów. To, że pomaga Pani akurat leżenie na plecach raczej wyklucza chorobę refluksową przełyku. Może Pani wykonać badanie EKG kiedyś przy okazji, ale póki co raczej obserwowałbym swój stan i w razie nasilenia dolegliwości udał się do lekarza.