Czy nerwica i lęki powinny być leczone farmakologicznie?

Czy nerwica i lęki powinny być leczone farmakologicznie, skoro terapia u psychologa (prawie dwa lata) nie przyniosły pełnego rezultatu? Jest poprawa, ale syn zaniechał wizyt u psychoterapeuty i idzie,,po najmniejszej linii oporu'' i prawie nie wychodzi z domu. Nie ma żony (31 lat); nie szuka dziewczyny. Jak mogę pomóc jako matka?

Witam Panią. Być może leczenie tylko farmakologiczne lub tylko psychologiczne będą fragmentaryczne i nie przyniosą oczekiwanego skutku. Jest wiele badań w psychologii mówiących o tym, że zaburzenia lękowe najskuteczniej leczy się połączeniem farmakoterapii i psychoterapii. Oczywiście ważne by lekarz prowadzący był w kontakcie z psychologiem. Chodzi o to by te dwie formy nie przeszkadzały sobie, ale uzupełniały. Czasem np. lęk jest zbyt silny by człowiek odczuwający go mógł skutecznie współpracować z psychologiem i wówczas potrzebna jest odpowiednia farmakoterapia, która obniży siłę lęku i umożliwi pracę z psychologiem. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

Dzień Dobry Pani,

Terapia psychologiczna jest skuteczna, wymaga jednak gotowości, zaangażowania, pracy i wysiłku.

Leczenie farmakologiczne jest o tyle skuteczne, że doraźnie tłumi objawy lękowe, natomiast ich nie leczy - i dodatkowo powoduje skutki uboczne.

Pani syn jest dorosły i bez jego zgody trudno zadziałać.

Może Pani zaoferować swojemu synowi pomoc w formie wspierania go, obecności i informacji zwrotnej, że jest dla Pani ważny i dlatego też zachęcić go do kontynuacji terapii - tym bardziej, ze była poprawa.

Życzę Pani kontynuacji terapii syna,
Irena Mielnik-Madej

Witam serdecznie,

Warto połączyć farmakoterapię i psychoterapię. Przyjmowanie leków i regularnie wizyty u terapeuty powinny pomóc.
Rozumiem, że obecna sytuacja i zachowania syna wzbudzają niepokój, ale zaburzenia lękowe to bardzo złożony temat. Może warto również pomyśleć nad zmianą terapeuty, skoro obecny przez 2 lata nie pomógł synowi. Albo zastanowić się, co tą pomoc mogło utrudnić.

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA