Czy nerwica może być dziedziczna?

Witam. Podejrzewam u siebie nerwicę,nie mogę usiedzieć w jednym miejscu,nosi mnie i szybko się nudzę jak robie coś zbyt długo. Najczęściej zdarza się to wieczorem. Nie mogę też długo zasnąć. I mam pytanie czy nerwica jest dziedziczna?

Mgr Patrycja Stajer

Proszę skonsultować swoje dolegliwości z lekarzem, który dokladnie zdiagnozuje problem, ponieważ z tego co Pani napisala obiawy mogą wskazywać ADHD a nie nerwicę. Podkreślam,iż to nie diagnoza i najlepiej udać się do specjalisty by rozwiać wątpliwości, no i przy okazji dowiedzieć się czy nerwica jest dziedziczna.

Wszystkiego dobrego

Franciszek Bartkiewicz

Witam,
Nerwica sama w sobie dziedziczna nie jest. Jednakże, jej główny składnik - lęk, może być przekazywany lub indukowany w ramach systemu rodzinnego czy poszczególnych w nim relacji. Wtedy można by było nazwać to jakimś rodzajem "dziedziczenia".
Oczywiście nie jest to wyjaśnienie, jedynie punkt widzenia. Dobrym pomysłem może być konsultacja z psychoterapeutą w ramach PZP lub gabinetu prywatnego. Wtedy będzie Pani mogła porozmawiać na temat spraw, z którymi Pani boryka się na codzień.
Pozdrawiam,

Witam,

każdy człowiek posiada pewne cechy, także psychiczne, które kodowane są przez geny i warunkują naszą podatność na określone dolegliwości. Proszę jednak pamiętać, że geny nie wpływają na to kim jesteśmy, a jedynie predysponują do rozwinięcia się pewnych cech. By konkretne psychiczne uwarunkowanie rozwinęło się, niezbędne są także inne czynniki, jak wpływ środowiska społeczno-kulturowego.
Jeśli niepokoi się Pani o swoje zdrowie, zachowanie, zachęcam do skonsultowania się z psychologiem, pogłębiony wywiad pozwoli potwierdzić lub wykluczyć Pani podejrzenia.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel