Czy nerwica to objaw schizofrenii?

Moja kolezanka twierdzi, ze majac schizofrenie nie mozna miec jednoczesnie diagnozy nerwica. Uwaza, iz nerwica przy chorowaniu na schizofrenie uznawana jest jako objawy schizofrenii. Czy ma racje? Czy mozna chorowac i na schizofrenie i na nerwice?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Psychika ludzka jest niezwykle skomplikowana. Psychoza jest zaburzeniem należącym do innej grupy niż zaburzenia nerwicowe. Nie oznacza to jednak, iż w psychozie nie mogą pojawić się pewne objawy charakterystyczne również dla zaburzeń nerwicowych, m.in. lęk.