Zapytaj lekarza

7 3 6 , 7 8 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy nie jest to spowodowane stresem?

Witam. Od jakiegoś czasu miewam problem z żołądkiem a mianowicie strasznie mi burczy w brzuchu mimo że dużo jem. Problem jest na tyle uciążliwy że dodatkowo od jakichs 2 miesięcy wogole nie czuję głodu więc jem bo wszyscy jedzą. Czy nie jest to spowodowane stresem? Ostatnio zmieniałem pracę i stresu mi nie brakuje. Jak to leczyć?
MĘŻCZYZNA, 26 LAT ponad rok temu

Wskazania do gastroskopii

Gastroskopia to badanie, które służy ocenie stanu układu pokarmowego. Czy wiesz, jakie są wskazania do wykonania tego zabiegu? Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.

Mgr Agata Siwy Psycholog, Katowice
14 poziom zaufania

Witam. Rzeczywiście, słusznie, intuicyjnie Pan czuje, że problemy żołądkowe mają podłoże stresogenne. Zmiana pracy to czynnik stresowy o wysokim natężeniu. Napięcia w ciele, które się pojawiają w tej sytuacji to rzecz bardzo częsta. Pan odczuwa wzmożoną perystaltykę jelit, która staje się bardzo uporczywa. Brak apetytu, brak odczuwania głodu to sygnały, że zyje pan w dużym napięciu. Odcina się pan od odczuć płynących z ciała. W takiej sytuacji warto sobie zadać pytanie: co mówi moje ciało? co chce mi powiedzieć mój brzuch, jelita? Jaką wiadomość mi przesyłają? Napewno potrzebuje pan odprężenia i relaksacji, by na nowo usłyszeć swoje ciało. Jest wiele metod radzenia sobie z napięciem. Tego sygnału nie powinien Pan lekceważyć i poważnie się sobą zaopiekować. Gabinety pomocy psychologicznej oferują wiele metod pomocy w tej sprawie. Czasem wystarczy kilka sesji, by nauczyć się radzić sobie ze stresem i napięciem, odprężyć się, zrelaksować, zredukować długotrwały i uporczywy stres. Proszę posłuchać swojego ciała. Pozdrawiam serdecznie.

0

Witam!

Trudności z układem pokarmowym mogą być spowodowane stresem. Zawsze jednak warto skonsultować to z lekarzem.

Jak radzić sobie, w przypadku gdy trudności wynikają ze stresu? Proszę pamiętać o odpoczynku w ciągu dnia - aktywnościach, które pomagają skierować myśli na inny tor niż praca i sytuacje, które Pana negatywnie pobudzają. Jeśli nie jest pan aktywny fizycznie, warto pomyśleć nad podobną aktywnością (spacer, bieganie - cokolwiek Panu odpowiada). Ważne jest by w dalszym ciągu regularnie się odżywiać oraz zażywać snu, tyle ile Pan potrzebuje. Pomocne byłoby spotkanie z psychologiem i wypracowanie dodatkowych metod zaradczych, jak np. zdolności do relaksacji.

Pozdrawiam!

Psycholog, absolwent studiów na kierunku psychologia i kogniwistyka.
0

Witam Pana. Jeśli sam Pan dostrzega związek pomiędzy obecnością stresu w Pana życiu a doświadczanymi objawami z układu pokarmowego to ja mogę tyle powiedzieć, że ma Pan bardzo mądre ciało. Jego mądrość wynika z tego, że może Panu sygnalizować z jednej strony zbyt dużą porcję stresu i potrzebę podjęcia aktywności w kierunku zredukowania go. Z drugiej strony opisane przez Pana burczenie w brzuchu pomimo bycia najedzonym może świadczyć o potrzebie rozładowania nagromadzonej (w wyniku stresu) energii w Pana ciele. Odpowiadając na Pana końcowe pytanie proszę skontaktować się bezpośrednio z psychologiem. Mam nadzieję, że będzie Pan mógł przy pomocy specjalisty wypracować skuteczne sposoby redukowania stresu w Pana życiu. Pozdrawiam Pana
http://piotrantoniak.pl/

Specjalista psycholog kliniczny, specjalista terapii traumy.
0

Witam Pana serdecznie. Gdyby do opisywanych przez Pana objawów dochodziły również dolegliwości bólowe, radziłabym skonsultować się z lekarzem, w celu wyeliminowania podłoża somatycznego. Nie wspomina Pan jednak o nich w swoim liście, więc z dużym prawdopodobieństwem możemy myśleć o emocjonalnym podłożu zaburzeń trawiennych. W ten sposób Pańskie ciało wyraża trudne emocje, które nie moga być opracowane w inny sposób. Rozwiązaniem może być stosowanie różnych form relaksacji tj. wypoczynek, sport itd. Jeżeli jednak objawy będą się utrzymywać lub nasilać należy zgłosić się na konsultację do psychologa - psychoterapeuty. Podczas spotkania specjalista przeprowadzi z Panem rzetelny wywiad i zaproponuje najbardziej odpowiednią metodę leczenia.

Małgorzata Danielewicz

www.terapia-psycholog.com.pl
www.psychoterapia.lublin.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy