Czy nie jest za późno na uporządkowanie życia?

Witam. Mam 27 lat i niedawno skończyłem szkołę, która daje mi wspaniałe perspektywy. Dla niej porzuciłem poprzednie studia i do tej pory tego nie żałowałem. Ostatnio jednak całe moje życie legło w gruzach... Zostawiła mnie dziewczyna, powiedziała, że jestem nieodpowiedzialny, bo nie mam pracy i jestem "wiecznym studentem"... Bardzo to przeżyłem i nie potrafiłem się skupić na rzeczach naprawdę ważnych, przez to oblałem egzamin zawodowy... Moja sytuacja wygląda teraz tak, że jestem bez pieniędzy, bez dziewczyny, bez pracy... straciłem wszystko w krótkim okresie czasu. Wszystko dla mnie straciło sens, nie śpię po nocach, straciłem ochotę do życia i motywację do dalszego działania, jestem zawieszony jak w próżni, nie śpię po nocach, mam wrażenie, że przegrałem swoje życie i że jest za późno na jakiekolwiek zmiany. Bardzo mi z tym źle, ale z drugiej strony chcę poprawić ten egzamin i uporządkować wszystkie swoje sprawy, tylko teraz wszystko wydaje mi się bez sensu... Ludzie w moim wieku mają już staż zawodowy, rodziny, własne mieszkania, a ja tak naprawdę nie mam nic... winię się za to, że doprowadziłem do takiego stanu, w jakim jestem obecnie... Boję się, że jest już za późno na uporządkowanie życia...

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam,
przykre wydarzenia, które zdarzyły się w Pana życiu, przyczyniły się do kryzysu, który obecnie Pan przeżywa. Poniósł Pan straty, które mogły przyczynić się do powstania depresji, dlatego też zachęcam Pana do wizyty u psychiatry lub psychologa, który pomoże Panu przetrwać trudny czas. Utrata motywacji do działania, zaburzenia snu oraz brak sensu są typowymi objawami depresji, jednak, aby postawić taką diagnozę niezbędny jest indywidualny kontakt ze specjalistą.
Zapewniam Pana, że nie jest za późno na porządkowanie swojego życia i układanie go według własnej wizji. Nie ma żadnych wytycznych, które mówią, co należy osiągnąć do określonego wieku, to Pan sam kreuje swoje życie i podejmuje decyzje, które powinny być w zgodzie z tym, czego Pan oczekuje.
W Pana życiu zaszły zmiany, które zmuszają do przeorganizowania własnego życia, powinien Pan ustalić priorytety i określić w jaki sposób osiągnąć zamierzone cele. W tej chwili ważne wydaje się to, żeby zdał Pan egzamin zawodowy, który z pewnością da Panu nowe możliwości.
Ważne jest również to, aby zapewnił Pan sobie wsparcie, którego źródłem mogą być przyjaciele czy rodzina, dlatego powinien Pan podzielić się swoimi problemami z kimś bliskim.
Życzę Panu dużo wytrwałości w dążeniu do celu!

Witam serdecznie

Na pewno przeżył Pan bardzo tą trudną sytuację , w której Pan się znalazł. Nie ma jednak określonej granicy, określonego wieku, w którym powinno się do czegoś dojść , coś osiągnąć. To Pana decyzja , do czego Pan chce dążyć i jakie cele Pan przed sobą postawi, na nic nie jest za późno. Na pewno teraz ważne jest by przystąpił Pan do egzaminu zawodowego, który otworzy nowe perspektywy przed Panem. Ważne też by skorzystał Pan z wsparcia najbliższych, rodziny, przyjaciół, znajomych. Jest przed Panem całe życie, wiele wspaniałych rzeczy do osiągnięcia i choć teraz jest trudno bo przeżył Pan stratę, przyjdą jaśniejsze dni ,tylko trzeba wziąć się w garść przy pomocy bliskich i zacząć spełniać swoje cele.
Pozdrawiam ciepło
Anna Ręklewska psychoterapeuta