Czy niedobór witaminy B12 może powodować takie dolegliwości?

Witam! Jakiś miesiąc temu stwierdzono u mnie duży niedobór witaminy B12, skala od 256-530 a u mnie 51, (jakieś 4 miesiące temu miałem anemię). Od miesiąca biorę zastrzyki z witaminą B12, jednak nadal mam bardzo dużo dolegliwości, takich jak: nieprzemijający zacisk mięśniowy brzucha i pleców w okolicy dolnej, mrowienie i drętwienie dłoni i całych nóg a najbardziej stopy, brak czucia w okolicach ud w czasie dotykania, bóle stawów kolanowych i ścięgien pod kolanami, czasami czuję prawy staw biodrowy. Co dziwne, jak paliłem papierosa to za chwilę bóle, sztywnienie kolan i całych nóg nasilały się tak, że ledwo mogłem iść. (Palenie rzuciłem). Proszę o odpowiedź, czy są to normalne objawy przy niedoborze witaminy B12? Czy może to być coś jeszcze? Kiedy może nastąpić jakaś poprawa? Dziękuję i pozdrawiam.
ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

W Pańskim przypadku faktycznie niedobór witaminy był dość duży.

Objawy, które Pan opisuje jak najbardziej wiążą się z tą chorobą.
W niedokrwistości z powodu niedoboru witaminy B12 występuje wiele objawów z różnych układów, tj.:
Krwiotwórczego - m.in. osłabienie, męczliwość, zawroty głowy.
Pokarmowego - utrata apetytu, utrata czucia smaku, chudnięcie.
Nerwowego - mrowienia i parestezje, zaburzenia czucia, wzrost napięcia mięśniowego i osłabienie mięśni.

Jeżeli chodzi o leczenie, to morfologia krwi jak i samopoczucie poprawia się w ciągu kilku dni po rozpoczęciu leczenia.
Natomiast objawy ze strony neurologicznej mogą utrzymywać się przez dłuższy okres i poprawa następuje bardzo powoli. Duże znaczenie prognostyczne ma czas jaki minął pomiędzy wystąpieniem pierwszych objawów neurologicznych a zastosowanym leczeniem.

Pozdrawiam!