Czy niedotlenienie może dać objawy takie jak udar niedokrwienny?

Czy niedotlenienie (spowodowane silnym atakiem duszności, zachłyśnięciem, będące skutkiem topienia się) może dać objawy takie, jak udar niedokrwienny? Czy może skutkować afazją?

Lek. Paweł Szadkowski

Ograniczenie wentylacji (w każdym mechanizmie), które przekłada się na niedotlenienie organizmu może powodować objawy niedotlenienia ośrodkowego układu nerwowego i dawać objawy neurologiczne. Jeśli niedotlenienie OUN utrzymuje się może dojść do faktycznego udaru.