Czy nieodpowiednia pozycja na gastroskopii mogła zaburzyć wynik?

Dzień dobry, około miesiąc temu miałam robiona gastroskopie, na której lekarz stwierdził przepuklinę rozworu przełykowego przepony o ZNACZNYCH rozmiarach, po czym skierował na rtg z kontrastem. Lekarz mocno podkreślał, ze rtg musi być zrobione w pozycji trandenelburga, ale ze niby w pracowniach radiologicznych maja z tym problem. Tak tez było w moim przypadku, zrobiono mi zdjęcie stojąc i leżąc na brzuchu. Wynik rtg stwierdził przepuklinę wślizgową o NIEWIELKICH ROZMIARACH. Dlatego mam pytanie, czy nieodpowiednia pozycja przy badaniu mogła nie uchwycić całej przepukliny, skoro gastroskopia mówi co innego? Pozdrawiam

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Prawdopodobnie różnice w obydwu badaniach wynikają z innych [pozycji w jakich te badania były wykonywane. Pozdrawiam.