Czy niezastosowanie się do instrukcji dot. przechowywania probiotyku mogło zaszkodzić dziecku?

Witam Stosowalam u dziecka kropelki trilac forte podczas antybiotykoterapi. Niestety używałam ich pierwszy raz i nie zauważyłam żeby wstrząsnąć oraz przechowywać po otwarciu w lodówce . Był i to w kwietniu a teraz dziecko ponownie chore i czytałam czy mogę użyć . Nie byli u dziecka żadnych objawów negatywnych ale czy to mogło być dla dziecka szkodliwe . Niestety pierwszy raz używałam w tej formie proviotyku i nie doczytałam niestety . Pisze tam również że ważne 30 dni A ja że dwa razy użyłam po jakiś 50 dniach . Zawsze analizuje ulotki A tu takie niedopatrzenie bo niewinny probiotyl martwie sie

Lek. Paweł Szadkowski

Nie powinno to w znaczący sposób zaszkodzić dziecku. Skuteczność preparatu była najpewniej osłabiona. Proszę pamiętać o tym na przyszłość i nie martwić się zanadto, a w razie wątpliwości skonsultować się ze swoim lekarzem pediatrą.