Zapytaj lekarza

7 3 6 , 7 7 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy objawy boreliozy mogą wystąpić po dłuższym czasie?

Ugryzł mnie kleszcz około rok temu. Nie było żadnych objawów oprócz kilkudniowego zaczerwienienia (bez rumienia). Dzisiaj odczuwam czasami (głównie rano) tylko pewien dyskomfort psychiczny - jakbym był lekko pijany.

Czy może być to spowodowane boreliozą, o której nie wiem? Lekarz psychiatra twierdzi, że to nerwica, lecz nie mówiłem mu o kleszczu, podobno borelioza jest podobna objawowo do nerwicy. Podkreślę jeszcze, że nie mam innych objawów. Czy powinienem się przebadać?

MĘŻCZYZNA, 30 LAT ponad rok temu

Zatrucia grzybami - metody leczenia

W przypadku zatrucia grzybami może dojść do poważnego zniszczenia wątroby, a wtedy konieczne może być wykonanie dializy wątroby. Na czym polega taki zabieg? Wyjaśnia to toksykolog, dr Piotr Burda.

Tak, jak najbardziej może to być objaw boreliozy. 20% przypadków przebiega bez rumienia. Neuroborelioza jest bardzo groźną chorobą i chociaż na razie występuje tylko lekki dyskomfort, z czasem objawy mogą się pogłębiać.

Należy jak najszybciej wykonać testy serologiczne oraz Western Blot (sporo droższy, ale dokładniejszy) i w razie pozytywnych wyników, rozpocząć leczenie dożylne w szpitalu. Warto też pamiętać, że czasem testy wychodzą ujemne, ale mimo to choroba występuje. Jest to rzadka sytuacja, ale się zdarza.

Rozpoznanie choroby psychicznej powinno być ostatnim, jakie bierze się pod uwagę. Najpierw należy wykluczyć nie tylko boreliozę, ale i inne choroby, mogące wpływać na pracę układu nerwowego

Lekarz, absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy