Czy obniżony wskaźnik WBC i GRAN# może oznaczać jakąś poważną chorobę...?

Witam serdecznie. Jak to zwykle, nękają mnie wyniki badań. Ogólnie się ucieszyłam, jak zobaczyłam wyniki morfologii mamy. Wszystkie wskaźniki wyszły w normie - niektóre co prawda na pograniczu, ale jeszcze norma - oprócz dwóch. Mianowicie wskaźnik WBC różnił się od normy o 0,2 - wyniósł 3,8/4 oraz GRAN# o 0,3 - wyniósł 1,7/2. Wyniki żelaza i OB również mieszczą się w normie. Prawie rok temu mama robiła badania i wyszło fatalnie - tylko ze 3 wskaźniki z morfologii wyszły dobrze, m.in. WBC. Mama miała straszną anemię. Lekarz stwierdził, że może nawet przytomność stracić. Wzięła jedną serię żelaza domięśniowo - no i teraz żelazo jest OK. Ale muszę dodać, że mama jest w okresie menopauzy - teraz już nie ma obfitych miesiączek - właściwie to już pół roku w ogóle nie ma. Zastanawiam się, czy te dwa wskaźniki mogą sygnalizować cos poważnego??? Ostatnio mama brała trochę antybiotyków - problemy ginekologiczne - infekcje. Mam nadzieję, że to po tym ta odporność jej tak spadła. Bardzo proszę o interpretację...
ponad rok temu

Witam serdecznie.

W podanych wynikach badań Pani mamy występuje bardzo umiarkowana leukopenia (obniżenie poziomu krwinek białych) i granulocytopenia (obniżenie poziomu granulocytów ). Sytuacja ta może być związana z przebytymi w ostatnim czasie infekcjami bakteryjnymi (jak się domyślam) leczonymi antybiotykami. Wskazane byłoby powtórne oznaczenie morfologii krwi za ok. miesiąc oraz wykonanie rozmazu ręcznego leukocytów (badanie pozwala na jakościową ocenę poszczególnych leukocytów). Gdyby w kolejnych badaniach występowały w dalszym ciągu nieprawidłowości, konieczna będzie wizyta u lekarza, celem dalszej diagnostyki.