Czy obydwa poronienia były spowodowane tym samym czynnikiem?

Proszę o przetłumaczenie wyników histopatologii:
1) Decidua vera partim necroticans sine villi (06.03.1998 r.);
2) Residua post abortum (06.08.2010 r.).
Czy oba poronienia były spowodowane tym samym czynnikiem? Jakie badania powinnam przejść przed kolejną ciążą (teraz mam już 33 lata) i tylko jedną (z trudem donoszoną ciążę), zakończoną cesarskim cięciem z powodu położenia pośladkowego (06.10.1999 r.)?
Kiedy po łyżeczkowaniu powinna pojawić się miesiączka (bo do dziś nie dostałam okresu, tylko w zeszłą sobotę pojawiło się jednorazowe, jednodniowe plamienie)?
Łyżeczkowanie było 30.07.2010 r. w 10 tygodniu ciąży.

Z góry dziękuję za odpowiedź

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Ad.1. Doczesna prawdziwa częściowo martwicza bez kosmków.
Ad.2. Resztki po poronieniu.
Z tych opisów wyników badań histopatologicznych nie da się określić przyczyny poronienia. Tak się dzieje bardzo często, najczęściej przyczyną straty ciąży są zaburzenia genetyczne u zarodka/płodu, których nie da się zdiagnozować w badaniu pod mikroskopem tkanek wyskrobanych z jamy macicy.

Pierwsza po poronieniu miesiączka pojawia się przeciętnie 4-6 tygodni po zakończeniu krwawienia, również jeśli wykonane było łyżeczkowanie. Nie jest to jednak ścisła reguła, proszę spokojnie poczekać - miesiączka z pewnością niedługo się pojawi.

Radzę rozpocząć starania o ciążę jak najszybciej, najlepiej po odczekaniu 2-3 prawidłowych cykli od poronienia. Wskazaniem do wykonywania badań są tzw. poronienia nawykowe, które rozpoznajemy, gdy dochodzi do 3 strat ciąży (najczęściej jedna po drugiej).

Pani najprawdopodobniej jest zdolna do donoszenia kolejnej ciąży, dwie odległe w czasie straty mogły być spowodowane zaburzeniami genetycznymi, na których powstanie nie mamy wpływu, a które pojawiają się tym częściej, im starsza jest kobieta.

Proszę jednak koniecznie skonsultować się jeszcze w tej sprawie ze swoim lekarzem ginekologiem - moja porada opiera się tylko i wyłącznie na Pani opisie, który nie zastąpi pełnego wywiadu i badania, i na znajomości najczęstszych przyczyn poronień.

Pozdrawiam serdecznie!