Zapytaj lekarza

7 4 2 , 4 0 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy ocet spirytusowy może wywołać białaczkę?

Witam serdecznie. Moje pytanie związane jest z piciem zwykłego octu spirytusowego a procesem odchudzania. Czy to prawda, że picie rozcieńczonego octu spirytusowego 10% może spowodować m. in. białaczkę i wiele innych chorób? Jeśli tak, to jakie? I drugie pytanie - czy istnieją jakieś bezpieczne środki wspomagające odchudzanie? Jeśli tak, to na bazie jakich składników szukać? Pozdrawiam serdecznie.
ponad rok temu

Rokowania w raku nerki

Rak nerki stanowi kilka procent wszystkich przypadków nowotworów złośliwych. Częściej wykrywany jest u mężczyzn. Co jeszcze warto wiedzieć o tej chorobie? Dowiedz się więcej o rokowaniach w raku nerki.

Lek. Magdalena Kowalska
70 poziom zaufania

Witam!

Wśród działań szkodliwych octu spirytusowego prócz działania drażniącego na błonę śluzową żołądka, rzeczywiście opisuje się jego szkodliwy, niszczący wpływ na krwinki czerwone u ssaków - dlatego powinien być spożywany rozcieńczony, w niewielkich ilościach. Jednakże nie jest wymieniany bezpośrednio jako czynnik ryzyka białaczki - nie ma jeszcze na ten temat dostatecznych badań. W takich przypadkach zawsze lepiej wykazać ostrożność.

Inaczej jest z octem jabłkowym, który dostępny jest w wielu preparatach w aptekach, np. w LINEA. Uznaje się, że ocet tan reguluje trawienie, pobudza procesy metaboliczne oraz zmniejsza wchłanianie cukrów i tłuszczy.

Wspomagająco w odchudzaniu najbezpieczniej po prostu stosować odpowiednią dietę - bogatoresztkową, bogatą w owoce i warzywa. Dużo ciekawych artykułów, przepisów, znajdzie Pani na naszym portalu - abcodchudzanie.

Serdecznie pozdrawiam!

Lekarz w Klinice Neurologii i Epileptologii w Szpitalu im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy