Czy odchudzanie może wywołać anemię?

W ostatnim czasie intensywnie się odchudzałam, niestety od jakiegoś czasu wypadają mi włosy i mam łamliwe paznokcie. Przyjmowałam wyciąg ze skrzypu polnego, bez skutku. Jestem stale senna i łatwo się męczę. Co mam robić?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Agata Kasica Interna, Morąg

W czasie stosowania diety odchudzającej, zwłaszcza gdy jest ona bardzo restrykcyjna, może dojść do różnych niedoborów w organizmie. Powinna Pani oznaczyć poziom żelaza w surowicy krwi oraz wykonać pełną morfologię. Pozwoli to ocenić, jak głębokie są to niedobory i czy Pani samopoczucie jest spowodowane mogącą wystąpić niedokrwistością niedoborową. W przypadku niskiego poziomu żelaza w surowicy oraz anemii zaleciłabym stosowanie preparatów żelaza do czasu normalizacji parametrów krwi i kontynuację leczenia przez blisko pół roku w celu uzupełnienia zapasów w ustroju. W związku z objawami, które Pani opisuje, należałoby ocenić również funkcje tarczycy, ponieważ podobne objawy mogą pojawić się w przypadku niedoczynności tego gruczołu. Stosowne badania powinien zlecić Pani lekarz rodzinny. Jeśli stosowała Pani samodzielnie bardzo rygorystyczną dietę, powinna Pani skonsultować się z dietetykiem, który pomoże Pani ułożyć jadłospis pozwalający zachować uzyskaną wagę ciała, a jednocześnie pomoże w uzupełnieniu powstałych niedoborów.