Czy odchudzanie wpływa na zmianę zachowania?

czy odchudzanie ma wplyw na psychike zmiane zupelnal zachowania i myslenie czy intesywne cwiczenia takie jak fitnes bieganie jazda na rowerze nadpobudliwosc potrzeba ciaglego ruchu brak zainteresowania mezem domem czy ma to wplyw i typ samotnika brak potrzeby przebywania z rodzina

Witam, w skrajnych przypadkach, gdy mówimy o zaburzeniach odżywiania, anoreksji, bulimii, wywiera bardzo duże zmiany na zachowanie, na zdrowie, jest zupełnie nieadekwatne postrzeganie siebie i kwalifikuje się do leczenia.

Poza tymi sytuacjami, ostatnio dużo mówi się o pojawieniu się nowego rodzaju uzależnienia - uzależnienia od sportu, od bycia fit. Poza zajęciami sportowymi w grę wchodzi w tym przypadku również specyficzna dieta i pojawiają się różne nowe zachowania. Cała uwaga skoncentrowana jest na byciu fit, pojawiają się głębokie wyrzuty sumienia, gdy np. opuściło się trening itd. Tego typu uzależnienie - jak każde inne, czy od substancji psychoaktywnych, czy od gier komupetrowych, czy od Internetu - również i to wywiera wpływ na zmianę na poziomie zachowania, myślenia, postrzegania, relacji itd.

Oczywiście dbanie o właściwą dietę, a więc zapewnienie organizmowi optymalnej dawki pełnowartościowych urozmaiconych produktów, jest właściwe, tak jak odrobina ruchu nie powinna zaszkodzić, zwłaszcza przy siedzącym trybie życia. Ale wszystko z głową, aby nie popaść w żadną skrajność.

Jeśli najbliżsi, np. mąż, członkowie rodziny, zaczynają sygnalizować, że coś jest nie tak, warto się nad tym zastanowić, porozmawiać. Gdy stan taki się przeciąga i wpływa destrukcyjnie na życie rodzinne bądź zawodowe, zaczyna Pani odczuwać negatywne skutki swoich nowych zachowań, warto zwrócić się do psychologa/ psychoterapeuty.

Dzień Dobry Pani,

Nadmierna koncentracja na intensywnych ćwiczeniach i odchudzaniu może być ucieczką przed bliskimi relacjami z Mężem i zmierzaniem się z codziennymi zobowiązaniami.

Gdyby zechciała Pani porozmawiać na ten temat, zapraszam Panią do kontaktu, na Skype.

Ze słonecznymi pozdrowieniami,
Irena Mielnik-Madej
Tel. 502 749 605