Czy odkąd nie biorę tabletek, istnieje możliwość owulacji?

Witam!
Mam 25 lat. Swoją przygodę z tabletkami antykoncepcyjnymi zaczęłam jakieś 3 lata temu, brałam je kilka miesięcy, z krótszymi lub dłuższymi przerwami, zawsze bardzo systematycznie i odstawiając za każdym razem pojawiało się krwawienie z odstawienia. A potem wracały normalne miesiączki.
W tym roku tabletki zaczęłam brać dopiero w lipcu. Przez ostatnie 2 miesiące brałam tabletki antykoncepcyjne, pierwsze opakowanie zaczęłam 21 lipca i zaraz po jego zakończeniu, ze względu na wyjazd, zaczęłam kolejne, bez jakiejkolwiek przerwy.
Drugie opakowanie skończyłam brać 29 sierpnia (ze względu na złe samopoczucie nie zażyłam ostatnich 4 tabletek) i nie miałam po nich krwawienia z odstawienia w ogóle! Dodam, że tabletki nie były cały czas brane regularnie, często o różnych porach i zdarzało się brać 2 dziennie, poza tym systematycznie współżyję z narzeczonym, bez żadnych innych zabezpieczeń.
Obecnie po odstawieniu czuję się dobrze, czasami boli podbrzusze, na pozostałe objawy nie zwracam uwagi, nie zamierzam się katować urojoną ciążą. Wychodzę z założenia, że co ma być to będzie, ale chodzi mi o własny organizm... bo teraz nie wiem co dalej.
Czy liczyć pierwszy dzień bez tabletki jako nowy cykl? Czy odkąd nie biorę tabletek, istnieje możliwość owulacji? Czy po dwóch opakowaniach tabletek mógł mi się organizm bardzo rozregulować?
Jeśli istnieje jakakolwiek możliwość zapłodnienia/ciąży, to kiedy będzie można to potwierdzić najwcześniej? Sama jestem z ciąży bliźniaczej, mam siostrę bliźniaczkę i jest to jedyny przypadek ciąży mnogiej w rodzinie. Czy w związku z tym (i po tabletkach) jest duża szansa, że sama będę miała bliźniaki?
Z góry dziękuję
Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Krwawienie nie pojawiło się, być może z powodu utrzymującego się dużego stężenia hormonów w Pani krwi, po przyjęciu prawie dwóch opakowań bez przerwy. Jeśli jednak zdarzało się Pani pominąć tabletkę i następnie przyjąć dwie jednego dnia (rozumiem że taka była przyczyna przyjmowania 2 tabletek naraz?) i nie zastosowała Pani po tym dodatkowego zabezpieczenia, to w pierwszej kolejności należałoby wykluczyć ciążę.
Proszę wykonać test z moczu już teraz i, jeśli wynik będzie negatywny, ponowić go po tygodniu. Może Pani również od razu wykonać pewniejszy test z krwi (badanie poziomu beta HCG we krwi). Daje on wynik pozytywny już nawet po 7-8 dniach od zapłodnienia.

W Pani przypadku nie da się określić, kiedy ewentualnie mogło dojść do owulacji, tak więc niewykluczone, że będzie Pani musiała powtarzać testy kilkakrotnie. Test ciążowy radzę wykonać również w przypadku, gdy powód przyjęcia dwóch tabletek był inny.

Jeśli nie zamierza Pani kontynuować antykoncepcji hormonalnej, to pierwszym dniem cyklu będzie początek krwawienia. Będzie można je uznać za miesiączkę. Owulacja może się natomiast pojawić w bardzo różnym czasie po odstawieniu hormonów.

Ponieważ gospodarka hormonalna jest mocno rozregulowana, nieregularne cykle (i tym samym owulacje i miesiączki) mogą utrzymywać się nawet do 6 miesięcy. Istnieje przy tym zwiększona szansa na ciążę mnogą w tym przejściowym okresie, ponieważ częściej niż zwykle występuje wtedy poliowulacja (uwolnienie więcej niż jednej komórki jajowej podczas jajeczkowania).
W Pani przypadku ryzyko ciąży bliźniaczej jest dodatkowo zwiększone, niezależnie od tabletek, jeśli pochodzi Pani z ciąży bliźniaczej dwujajowej. Jeżeli są Panie bliźniaczkami jednojajowymi, to ryzyko nie jest zwiększone (dziedziczy się bowiem skłonność do poliowulacji).

Z drugiej strony, owulacja może w ogóle się nie pojawiać przez kilka miesięcy po odstawieniu antykoncepcji.

Pozdrawiam serdecznie!