Czy olejek arganowy lub różany można stosować w leczeniu gradówki?

Witam Czy olejek arganowy lub różany można stosować w "leczeniu" gradówki (do smarowania powieki)? Jeśli gradówka nie jest w stanie zaawansowanym. Czy któryś z tych olejków pomaga? Bo podobnierz te olejki są bakteriobójcze.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Podstawą leczenia są okłady rozgrzewające i masaż, uzupełnione miejscowym zastosowaniem antybiotyków. W przypadku jęczmienia zaleca się 4 razy na dobę ciepłe okłady trwające przez 10–15 minut. Jęczmień można rozgrzewać, kładąc na powieki kompres lub prztykając mały szklany pojemnik (np. buteleczkę na lekarstwa) wypełniony ciepłą wodą. Towarzyszący okładom masaż można wykonywać palcem, krawędzią buteleczki lub innym przedmiotem.