Czy olejkiem herbacianym można płukać jamę ustną?

Witam. Od poniedziałku zażywałam antybiotyk Macromax przez 3 dni, przepisany przez lekarza rodzinnego na zatoki i ból gardła. Po długotrwałym stosowaniu antybiotyków mam osłabioną odporność i wyszła mi grzybica na języku. Chciałabym wspomóc się olejkiem z drzewa herbacianego aby zwalczyć grzybicę i podnieść odporność. Czy olejek ten jest bezpieczny do płukania jamy ustnej?

Dobry Wieczór.

Na opisane problemy zdrowotne polecam olej z czarnuszki siewna. Czarnuszka siewna powszechnie rośnie w Europie Wschodniej oraz w zachodniej części Azji. Nasiona i olej z czarnuszki siewnej używane były w medycynie chińskiej, arabskiej i ajurwedyjskiej już od starożytności. Za właściwości czarnuszki odpowiada szereg substancji bioaktywnych takich jak tymochinon, nigellicyna, tymol, alfahederyna i wiele innych. Olej z czarnuszki siewnej (łac. Nigella sativa L.) jest bogatym źródłem wielonienasyconych i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawiera także sterole, tokoferole, żelazo, wapń, cynk, fosfor i miedź.

Olej z czarnuszki – właściwości

Według badań naukowych, olej z czarnuszki wykazuje liczne właściwości farmakologiczne:

immumodulujące

przeciwalergiczne

przeciwzapalne

przeciwbakteryjne

przeciwwirusowe

przeciwgrzybicze

hipoglikemizujące

Dodatkowo, olej z czarnuszki działa ochronnie na błonę śluzową żołądka, redukuje poziom cholesterolu, jak również w niewielkim stopniu może obniżać ciśnienie tętnicze.

Olej z czarnuszki na odporność.

Olej z czarnuszki posiada udokumentowane działanie immunomodulujące. Oznacza to, że nie tylko wspiera pracę układu odpornościowego u osób, u których nie funkcjonuje on wystarczająco wydajnie, ale również „wycisza” go u alergików i cierpiących na choroby autoimmunologiczne.

Z tego powodu, nie tylko wspiera on odporność, ale także łagodzi objawy alergii.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Specjalista medycyny naturalnej

Naturoterapeuta.