Czy oparzenie słoneczne wpłynie na dziecko?

Do Pani Anety Zwierzchowskiej: opisywałam Pani moją sytuację parę dni temu - w związku z plamieniami podejrzewałam, że jestem w ciąży. Robiłam dziś test, ale wyszła bardzo bladziuteńka kreska. Od tamtego plamienia minęło 10 dni.

Mam problem, ponieważ przedwczoraj wyszłam na słońce bez żadnego kremu z filtrem i mam dość mocno zaczerwienioną i podrażnioną skórę. Na drugi dzień, czyli wczoraj, również wyszłam na słońce i strasznie mocno spaliłam sobie plecy, pośladki i uda, chociaż byłam wysmarowanana kremem. Najbardziej bolą mnie pośladki, tak jakby ktoś mnie tam pobił, nie mogę normalnie siedzieć. Dziś rano zmierzyłam temperaturę - 37,1. Pierwszy raz mam ją tak wysoką. Czy jest ona spowodowana ciążą (wczoraj miałam 36,8 i tak od dłuższego czasu) czy może przegrzaniem słonecznym? Chociaż z ciekawosci zmierzyłam pod pachą i mam 36,6.

Czy to poparzenie słoneczne może jakoś wpłynąć na ciążę? Dodam, że nie mam żadnych bólów brzucha ani nie plamią, tylko strasznie bolą mnie pośladki i uda. Jestem zaniepokojona. Szukałam wszędzie jakiejś odpowiedzi na moje pytanie, ale nie mogłam znaleźć. Bardzo proszę Panią o odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Proszę się nie niepokoić. Oparzenia słoneczne nie są niebezpieczne dla zarodka. Proszę jednak pamiętać, że z uwagi na zmiany hormonalne, w czasie ciąży słońce może powodować przebarwienia na skórze, które są później niezwykle trudne do usunięcia. Dodatkowo, w późniejszym okresie ciąży, gdy często trudno jest znaleźć wygodną pozycję do leżenia czy nawet siedzenia, oparzenia skóry mogą jeszcze bardziej uprzykrzyć życie. Kobieta w ciąży, z uwagi na większe ukrwienie skóry, jest też bardziej narażona na odwodnienie spowodowane przegrzaniem. By zapewnić organizmowi i dziecku niezbędną, dzienną dawkę witaminy D wystarczy nawet 15-minutowy spacer na słońcu.

Pozdrawiam serdecznie!