Zapytaj lekarza

7 3 9 , 8 8 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy operacja kolana musi być przeprowadzona?

Czy potrzebna jest operacja kolana u 31 letniej kobiety? Jestem już prawie 3 miesiące po wypadku samochodowym gdzie doznałam urazu kolana prawego. Przez tydzień nosiłam szynę gipsową gdzie lekarz stwierdził silne stłuczenie okolicy przynasady dalszej uda prawego (obserwacja w kierunku uszkodzenia więzadła właściwego rzepki).Na kolejnej wizycie zdjęto szynę i zamieniono ją na ortezę na 6-8 tygodni gdzie dalej było podejrzenie naderwania lub zerwania więzadeł ACL. Niedawno miałam kolejna wizytę gdzie skierowano mnie na MR-stawu kolanowego i dostałam taki wynik: Niewielki wysięk w jamie stawowej gromadzący się głównie w zachyłku nadrzepkowym. Obrzęk kaletki przedrzepkowej. Rzepka przyparta bocznie, z niewielkim obrzękiem w obrębie przyczepu troczka przyśrodkowego(możliwe naderwanie).Troczek boczny o prawidłowych sygnałach. Chrząstka przedziału rzepkowo-udowego o prawidłowej grubości. Więzadło ACL o podwyższonych sygnałach jak w przypadku naderwania, w sekwencji celowanej ciągłość włókien zachowana. Więzadło PCL oraz więzadła MCL i LCL o zachowanej ciągłości. W obrębie rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej dyskretnie podwyższony sygnał, bez wyraźnej komunikacji z powierzchnią stawową jak w przypadku zmian przeciążeniowych/degeneracyjnych. Poza tym łąkotki przyśrodkowa oraz boczna jednorodne, bez uchwytnych radiologicznie uszkodzeń. Chrząstka przedziału przyśrodkowego i bocznego prawidłowej grubości. W zakresie układu kostnego obszar sklerotyczny o morfologii wyspy kostnej średnicy ok.4 mm w obrębie kłykcia bocznego kości udowej. WNIOSKI: Niewielki wysięk w jamie stawowej, boczne przyparcie rzepki, cechy naderwania więzadła ACL. Dodam jeszcze że nadal mam opuchnięte kolano i utrzymujący się siniak od początku nad kolanem.
KOBIETA, 31 LAT 2 miesiące temu

Trening na zdrowy kręgosłup

Coraz więcej osób zmaga się z wadami postawy. Wszystko przez siedzący tryb życia. Jeździmy samochodem, potem pracujemy przed komputerem, a nasze plecy cierpią. Sprawdź, jakie ćwiczenia wzmocnią kręgosłup.

Wynik badania MR trzeba zawsze skonfrontować z badaniem klinicznym przez ortopedę.Ale prawdopodobnie doszło do częściowego uszkodzenia troczka rzepki co wymaga leczenia operacyjnego

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy