Czy operacja oczu z dwoma wadami wzroku jest możliwa?

Witam, mam 23 lata i właśnie zastanawiam się nad operacją oczu. Noszę okulary od 5 roku życia. Mam dwie wady, zeza i astygmatyzm w prawym oku. Wygląda to tak: +5,5 i cylinder -2,25, w lewym natomiast +5,75 i cylinder -2,5. To są wyniki z wczoraj. Okulary zaczęły mi przeszkadzać, gdyż są ciężkie i za każdym razem, gdy je ściągam na nosie, zostają mi dwie małe czerwone plamki od nosków. Od roku używam soczewek kontaktowych, ale one również nie dają mi tego komfortu, ponieważ uwierają mnie - czuję je przez cały czas. Używam soczewek dwutygodniowych, bo lekarz powiedział, że dziennych dla tak dużej wady nie ma. Czasami nawet mam czerwone oczy od noszenia ich. Zastanawiam się więc nad operacją oczu. Nie wiem jednak, czy jest możliwość skorygowania dwóch wad wzroku na tyle, żebym nie musiała nosić okularów lub przynajmniej mogła zakupić soczewki jednodniowe. Prosiłabym o radę, zanim wybiorę się na konsultacje lekarskie. Z góry dziękuję.
23 LAT ponad rok temu

Witam!
Nie do końca wiem, jakiego typu operację oczu ma Pani na myśli.
Oczywiście teoretycznie wszystko jest możliwe, ale teoria to jedno a praktyka drugie.
Tylko lekarz, który przeprowadzi u Pani badanie okulistyczne może ostatecznie przedstawić Pani możliwe opcje, gdyż sprawa jest nieco skomplikowana.
Jeżeli myśli Pani o tzw. chirurgii refrakcyjnej, czyli zabiegu wykonywanym na rogówce, to fakt istnienia zeza, o którym Pani wspomniała, może być decydujący, ponieważ zez często współistnieje z niedowidzeniem, a to jest potencjalne przeciwwskazanie do zabiegu. Przeciwwskazaniem są też np. choroby powiek, zaburzenia wydzielania łez, różne schorzenia internistyczne jak też niestabilność wady w okresie ostatnich 12 miesięcy.
Jeżeli mówimy o usunięciu Pani własnej soczewki i wszczepieniu sztucznej, to tu zaczynają się jeszcze większe schody:
- młody wiek działa tu na Pani niekorzyść,
- dostępne w ramach NFZ soczewki nie korygują astygmatyzmu i są soczewkami tzw. monofokalnymi, czyli po operacji trzeba nosić okulary do czytania
Istnieją oczywiście soczewki korygujące astygmatyzm i jednocześnie zapewniające dobre widzenie do dali i bliży, ale to teoria. Po pierwsze rozwiązanie to byłoby bardzo drogie, a po drugie musiałaby Pani znaleźć chirurga, który przeprowadziłby u Pani taki zabieg.
Osobiście uważam, że w tym wieku najlepszym rozwiązaniem są soczewki kontaktowe, a na operację ma Pani jeszcze dużo czasu.
Pozdrawiam