Czy operacja przepukliny kręgosłupa jest naprawdę konieczna?

Witam serdecznie, mam bardzo duży ból w odcinku lędźwiowym z lekkim skurczem nogi pod kolanem. Ponadto ból czasem narasta do tego stopnia, że muszę ukucnąć bo nie mogę ustać pionowo. Wyniki rezonansu wykazały dużą tylno-prawoboczną przepuklinę krążka L5/S1, wypełniającą prawy boczny zachyłek kanału kręgowego, uciskająca i przemieszczająca się ku tyłowi korzeń S1 po stronie prawej. Ponadto pęknięcie pierścienia włóknistego w tylnej części tego krążka. Cechy dehydratacji i dość znaczne zwężenie krążka L5/S1 oraz wypuklina krążka L4/L5 a także ku tyłowi uwypukla się krążek L3/L4. Powiedziano mi, że będę miał wiercenie w kości aby się dostać do przepukliny która uciska na korzeń, bo ten korzeń może pęknąć i trzeba ją usunąć. Na moje pytanie czy metoda laserowa, którą leczą niektóre osoby jest wskazana, to odpowiedziano mi, że laser to głaskanie piórkiem po dłoni.

Proszę o poradę - jaką metodą najlepiej by można było zrobić operację, ponieważ ból mam coraz większy i coraz trudniej mi się poruszać, aczkolwiek chodzić jeszcze mogę w miarę normalnie.

Z góry dziękuję.

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Myślę, że w Pana przypadku zabieg jest konieczny. Wiem, że opcja metodą laserową brzmi mniej inwazyjnie ale czasami nie każdy pacjent może być do niej zakwalifikowany ze względu na rodzaj zmiany. Widocznie Pański przypadek nie może być zaopatrzony metodą laserową. Jeżeli jednak nadal ma Pan wątpliwości zawsze można udać się ze wszystkimi badaniami do innego lekarza aby zasięgnąć porady. Ważne jest aby zabieg został przeprowadzony gdyż dolegliwości te mogą się pogłębiać i dawać co raz to bardziej dokuczliwe objawy.

Pozdrawiam!