Czy opisane dolegliwosci mogą być objawami nerwicy?

Kilka miesięcy temu, po odbytej grypie, zaczęły doskwierać mi różnego typu dolegliwości. Początkowo było to pieczenie i swędzenie okolic pach i pachwin, następnie pojawiły się dolegliwości, które w skrócie można opisać jako np. gorący palec u nogi, kłucie odczuwane w paznokciach, swędzenie i kłucie lub uczucie niewielkiego bólu ,pojawiające się i znikające nagle w różnych miejscach na ciele. Pewnego razu, podczas kucania, pojawił się strach, spowodowany słabością w mięśniach nóg. Innym razem ból w okolicy kręgosłupa piersiowego był tak silny, że zmuszony byłem, wstać z łóżka, aby zmienić pozycję. Czasami pojawia się ból w okolicy kręgosłupa szyjnego o różnym natężeniu od niewielkiego przewlekłego, poczynając do bardzo ostrego. Odczuwam też czasem dolegliwości, które można by opisać mianem mrowienia, drętwienia górnej części głowy, czasem napady lęku, niepokoju niczym nieuzasadnione. Wszystko to trwa do dziś i mam wrażenie, że się nasila. Pojawienie się wyżej wymienionych objawów nakłada się z dużym stresem związanym z chorobą dziecka, zmianami w pracy i egzaminami. Dodatkowo w tym okresie wspomagałem się sporymi ilościami alkoholu. Mam uszkodzony nadgarstek, a czytałem, że to może być przyczyną uszkodzenia nerwów obwodowych. Ze względu na wielość poruszonych przeze mnie problemów, proszę o wskazanie drogi postępowania w leczeniu. Informuję, że podczas badania neurologicznego lekarz nie stwierdził żadnych nieprawidłowości, przepisując mi lek przeciwdepresyjny, którego nie przyjmowałem ze względu na skutki uboczne. Dodatkowymi objawami, jakie przychodzą mi do głowy są: trudności w oddawaniu moczu, płytki sen spowodowany koniecznością zmiany sposobu ułożenia ciała, osłabienie potencji seksualnej oraz, wydaje mi się, słabszy wzrok.

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

złamanie nadgarstka nie powodowałoby tak uogólnionych objawów. Skoro neurolog wykluczył przyczyny z jego specjalności, to warto zastanowić się nad etiologią emocjonalną. Najpierw jednak przemyślałbym jeszcze sprawę zakażenia. Czy jest Pan pewien, że była to grypa? Czy miał Pan kontakt z jakimiś zwierzętami, może ugrayzł Pana kleszcz?

Lek, o którym Pan napisał, ma działanie tak przeciwdepresyjne, jak również stosowany jest z powodzeniem w zespołach bólowych pochodzenia nerwowego (tzw. neuralgie).

Skoro nie zdecydował się Pan na jego stosowanie, to trudno również ocenić jego skuteczność w Pana przypadku. Producent musi umieścić na ulotce wszystkie zarejestrowane działania nieporządane w związku z uniknięciem ewentualnej odpowiedzialności prawnej. Ich liczba, choć rozumiem, że może wydać się przerażająca, nie oznacza, że muszą one w ogóle wystąpić. Wielu moich pacjentów w ogóle nie odczuło działań nieporządanych, jeśli owe już wystąpiły, to zazwyczaj bywają przejściowe (organizm przystosowuje się do nowej dla niego sytuacji).

Proponuję wizytę u lekarza rodzinnego i ponowne zebranie wywiadu. Ten prawdopodobnie pokieruje Pana do odpowiedniego specjalisty.

Pozdrawiam serdecznie