Czy opisany rumień mógł powstać w wyniku ukąszenia przez kleszcza?

Witam, od 2 tygodni mam rumień który bardzo swędzi, nie wiem od czego, przez chwile nawet się zmiejszyły i złagodniał, ale ostatnio w nocy go podrapałem i zrobił się większy, jak podrapie się obok to tam się powiększa , jest trochę spuchnięty i cieply, cały czas swedzi, ciagnie się od łydki do kostki, ale nie jest okrągły. Kleszcza żadnego nie znalazłam, ale mogłam go nie zauważyć, jakiś miesiąc temu miałam na drugiej nodze kleszcza. Czy to może być rumien od kleszcza?

Lek. Paweł Szadkowski

Rumień pełzający nie charakteryzuje się świądem. Nie jest to najpewniej objaw boreliozy. Sugeruję udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu zbadania i oceny zmiany.