Czy opóżniony rozwój mowy może być spowodowany padaczką?

Witam! mam pytanie! Czy opóżniony rozwój mowy może być spowodowany padaczką ? Jest podejżenie padaczki bezobjawowej tzn.patrzy w jeden punkt,zamyśla się,po czym wraca do wykonywanej czynności.Ale co wspólnego ma padaczka na opózniony rozwój mowy.Nerolog stwierdził że mowa może się opóżniać że nie ma jakiegoś przekaznika do mózgu i dlatego tak synek mój ma? czy to prawda.Proszę o rade!

Przede wszystkim należy wykonać zapis eeg i wykluczyć padaczkę uogólnioną napadów nieświadomości Jeżeli dziecko ja ma to trzeba koniecznie leczyć wówczas jest spektakularna poprawa.
Co do reszty bez badania pacjenta znajomości wyników badań dodatkowych nie można nic więcej ocenić.

Pozdrawiam

Witam. Padaczka może mieć wpływ nie tylko na opóźniony rozwój mowy, ale także ogólnie na cały rozwój psychoruchowy. Czasem (jak w np. w przypadku zespołu Landaua-Kleffnera) padaczka współwystepuje z afazją (brak bądź zaburzenia rozwoju mowy wynikajace z patologii mózgowej). Jeżeli u dziecka stwierdzono padaczkę oraz opóźniony rozwój mowy, konieczna jest systematyczna terapia neurologopedyczna.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein