Czy opuchnięte piersi mogą świadczyć o ciąży?

Witam. Uprawiałam z chłopakiem petting (tylko raz doszło do wytrysku, chłopak pieścił mnie tylko od zewnątrz) i teraz boję się, że mogę być w ciąży. Uważaliśmy, jednak wiadomo, że jest możliwiość... Od tamtego czasu miałam w miare normalne okresy, jednak cykl mi się wydłużył (normalnie 24 dni, a ostatnie miały kolejno - 27,3 1, 33) i spuchły mi otoczki sutków. Czy może to być spowodowane stresem? Ostatnio przed miesiączkami zaobserwowałam też nudności i wymioty, czego we wcześniejszych nie było - po krwawieniu ustąpiło. Jednak teraz zostały te piersi (nigdy nie miałam opuchniętych przed okresem)... Bardzo mnie to martwi. Wieczorem opuchlizna ustępuje i sutek "chowa się", natomiast najgorzej jest po południu. Czy to może być związane ze zmianami poziomu hormonów albo ze wzrostem piersi (m 16 lat)? Proszę o odpowiedź.

ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.

Skoro masz regularne miesiączki, o normalnej obfitości, to z pewnością nie jesteś w ciąży. Przyczyną zaburzeń, które opisujesz, jest najprawdopodobniej zespół napięcia przedmiesiączkowego. Jeśli objawy (w Twoim przypadku obrzęk piersi, nudności i  wymioty) są silne i/lub trwają dłużej niż kilka dni przed miesiączką, to powinnaś zgłosić się do lekarza ginekologa, który pomoże Ci je zwalczyć.

Pozdrawiam!