Czy osoba chora w przeszłości na CHAD może mieć zaburzenia osobowości?

witam czy osoba chora w przeszłości na CHAD ... może mieć zaburzenia osobowości (osobowość schizoidalna/osobowość dyssocjalna) po uplywie pewnego czasu ( od pozornego wyleczenia ) ? czy osoba może nie być świadoma nawrotu choroby "CHAD" ?? ( ponieważ ja zauważyłem zmianę w zachowaniu osobie mi bliskiej , zmiana ta była widoczna z dnia na dzien... ) jednakże ona mówi, że nie nastąpił nawrót choroby nie wiem jak dowiedzieć sie prawdy skoro ona wyklucza nawrót choroby

Zaburzenia osobowości to stan obecny przez całe dorosłe życie człowieka. Tak więc na ogół objawy zaburzeń osobowości poprzedzają lub współistnieją z CHAD.
CHAD to choroba przewlekła, nawracająca nawet po latach remisji. Nie można mówić o wyleczeniu tej choroby.

Witam Pana
Każdy z nas ma osobowość, która zbudowana jest z wielu części, jeżeli dana cześć przeważa to np ktoś ma osobowość schizoidalną / dyssocjalną a CHAD to choroba. To dwie odrębne rzeczy, można być chorym na CHAD i mieć do tego np schizoidalną osobowość. Świadomość choroby jest jeszcze inną odrębną rzeczą, w przypadku CHAD chora osoba może być nieświadoma tego że choroba wróciła. Warto wtedy szybko zwrócić się po pomoc do lekarza psychiatry.
Anna Suligowska