Zapytaj lekarza

7 1 6 , 7 5 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy osoba chora w przeszłości na CHAD może mieć zaburzenia osobowości?

witam czy osoba chora w przeszłości na CHAD ... może mieć zaburzenia osobowości (osobowość schizoidalna/osobowość dyssocjalna) po uplywie pewnego czasu ( od pozornego wyleczenia ) ? czy osoba może nie być świadoma nawrotu choroby "CHAD" ?? ( ponieważ ja zauważyłem zmianę w zachowaniu osobie mi bliskiej , zmiana ta była widoczna z dnia na dzien... ) jednakże ona mówi, że nie nastąpił nawrót choroby nie wiem jak dowiedzieć sie prawdy skoro ona wyklucza nawrót choroby
MĘŻCZYZNA, 28 LAT ponad rok temu

Rozpoznanie choroby afektywnej dwubiegunowej

Trudno oczekiwać, by osoba chorująca na CHAD miała wgląd w swój stan psychiczny i krytycznie oceniła czy nastąpił nawrót choroby czy nie.
Zaburzenia osobowości to stan obecny przez całe dorosłe życie człowieka. Tak więc na ogół objawy zaburzeń osobowości poprzedzają lub współistnieją z CHAD.
CHAD to choroba przewlekła, nawracająca nawet po latach remisji. Nie można mówić o wyleczeniu tej choroby.

0

Witam Pana
Każdy z nas ma osobowość, która zbudowana jest z wielu części, jeżeli dana cześć przeważa to np ktoś ma osobowość schizoidalną / dyssocjalną a CHAD to choroba. To dwie odrębne rzeczy, można być chorym na CHAD i mieć do tego np schizoidalną osobowość. Świadomość choroby jest jeszcze inną odrębną rzeczą, w przypadku CHAD chora osoba może być nieświadoma tego że choroba wróciła. Warto wtedy szybko zwrócić się po pomoc do lekarza psychiatry.
Anna Suligowska

Z wykształcenia psycholog i biolog. Absolwentka 5-letniego szkolenia z psychoterapii systemowej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy