Czy osoba na której terapia psychiatry nie działa powinna trafić do szpitala?

Czy jeżeli od ponad roku uczestniczę w terapii, a pod opieką psychiatry jestem od 3 lat i mimo to nie widzę poprawy, a wręcz boję się, że któregoś dnia nie wytrzymam tego, że jest coraz gorzej to jest wskazanie do pobytu w szpitalu? Boję się że lekarz mnie wyśmieje, bo nie miałam żadnych prób samobójcych, albo że kolejki są za długie. Nie widzę już dla siebie przyszłości, ale chcę sobie pomóc.

Lek. Paweł Szadkowski

Nie podała Pani, czy przyjmuje jakiekolwiek leki. Depresja oporna na leczenie jak najbardziej może być wskazaniem do hospitalizacji i wykonania np. elektrowstrząsów. Warto po prostu zapytać lekarza o jego zdanie, jakie on widzi opcje leczenia, nie powinien Pani w żaden sposób wyśmiać.

Dzień dobry,
Trudno tak jednoznacznie stwierdzić, czy wskazany jest pobyt w szpitalu.
Wskazania do przyjęcia do szpitalu wynikają z aktualnego stanu psychicznego pacjenta, nasilenia objawów, codziennego funkcjonowania. W stanie nasilenia objawów wskazana jest hospitalizacja, szczególnie gdy są myśli samobójcze, nasilony lęk, niepokój, brak łaknienia. W stanach łagodniejszych można leczyć się z powodzeniem ambulatoryjnie - niestety ważny jest odpowiedni dobór leku/leków. Należy o tym porozmawiać ze swoim lekarzem, na pewno Panią zrozumie.
Pozdrawiam