Czy osoba w ciąży może zarazić się różyczką?

Witam. Moja siostra jest w 5 tygodniu ciąży. Wczoraj okazało się że jej synek ma różyczek. Dodam jeszcze, że siostra w dzieciństwie przechodziła różyczek. Czy jest możliwość żeby siostra zarazila się od syna? Jakie może to powodować zagrożenia dla płodu?

Lek. Paweł Szadkowski

Najprawdopodobniej siostra jest odporna, skoro przechorowała różyczkę. Niemniej przed zajściem w ciążę kobieta powinna oznaczać sobie poziom przeciwciał przeciwko różyczce, aby ewentualnie się doszczepić. Różyczka u płodu może spowodować bardzo poważne wady rozwojowe mózgowia, oczu, serca, głuchotę i wiele innych. W ciągu 72h od kontaktu z osobą chorą można przyjąć immunoglobulinę, która powinna zapobiec rozwojowi choroby.