Czy osoba z delikatnym charakterem może pracować jako pedagog?

Dzień dobry, Mam problem, który dotyczy mojego charakteru. Jestem osobą spokojną i delikatną. Studiuję pedagogikę i niektórzy mówią do mnie, że jestem właśnie delikatną osobą do wykonania tego zawodu, że muszę być inna. To nie dotyczy tylko tej kwestii zawodu. Mam wrażenie, że nie mogę być jaka jestem, że takie cechy, które mam w sobie są złe. Przez to, że prawie każdy mi mówi, że jestem zbyt delikatna, spokojna, że sobie z czymś nie poradzę. Czuję się, tak jakby mój charakter był czymś złym.

Innym osobom z Pani otoczenia bardzo łatwo "doradza się" Pani, zwraca na coś uwagę, co według nich jest "jedyne i słuszne". Ale życie często pokazuje, że może być zupełnie inaczej niż "doradcy" sądzili.
Proszę sobie zadać pytanie: Czy znam jakiegoś pedagoga z delikatnym charakterem, spokojnego? Czy radzi on sobie w tym zawodzie? Czy jeśli on np. sobie nie radzi, to czy to znaczy, ze ja też będę pracować w taki sam sposób jak on, czy nie będę próbować inaczej? Czy jeśli na 10 pedagogów jeden jest spokojny, to czy to źle? Czy wszyscy pedagodzy są niedelikatni? Jakie mam na to dowody? Co mówią fakty? Czy osoby z mojego otoczenia mają prawo mówić mi, że mój charakter jest zły? Czy mam się zmienić dla nich?
Te odpowiedzi być może pozwolą uporządkować Pani wiedzę na ten temat i być może uda się Pani wypracować sposób odpowiadania na takie uwagi znajomym, bądź też będzie Pani chciała udać się na konsultację do psychologa. Pozdrawiam serdecznie!

Dzień dobry.

Zastanwiające dla mnie jest to czy można być zbyt... jakiś. Zbyt delikatny, zbyt troskliwy, zbyt przejmujący się.
Myślę, że najważniejsza jest Pani opinia. Ważne, żeby robiła Pani to, co Pani lubi bez względu na krytykę opiniotwórczych osób w Pani otoczeniu.
Poza tym wydaje mi się, że delikatność, spokój i inne cechy, które Pani wymienia są na pewno atutem i dużym plusem w tym zawodzie.

Przesyłając moc pozytywnych emocji,
Dariusz Pysz-Waberski

Witam, trudno mówić o charakterze jako o czymś złym. Można mieć pewne predyspozycje do zawodu, zasoby. Jeżeli ma Pani wątpliwości z tym związane może Pani skorzystać z praktyk lub wolontariatu aby przekonać się jak radzi Pani sobie w pracy z dziećmi. Myślę że dzieci będą zadowolone gdy będą miały do czynienia z kimś spokojnym, ważny jest autorytet, który niekoniecznie jest związany z "twardym" zachowaniem. Na pewno znajdzie Pani swoją indywidualną ścieżkę, podejście do pracy i dzieci. Proszę się zastanowić czy nie chciałaby Pani skorzystać z rozmowy z psychologiem i zastanowić się nad Pani wątpliwościami. Pozdrawiam serdecznie

Witam,

Nie ma czegoś takiego jak "zły charakter" - warto przyjrzeć się swoim słabszym i mocnym stronom osobowości, predyspozycjom zawodowym, tak aby móc wykorzystać potencjał. Charakter kształtujemy całe życie - możliwa jest więc praca nad nim, nad jego obliczem. Pewne predyspozycje mamy wrodzone - temperament, cechy osobowości.
Zachęcam do pracy nad sobą wraz z psychologiem który zajmuje się określaniem predyspozycji, rozwijaniem kompetencji społecznych oraz wydobywaniem potencjału.

Zapraszam do kontaktu,
Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek
www.synovial.pl

Dzień dobry.Jest Pani osobą bardzo wrażliwą, jeśli czuje Pani potrzebę rozwinięcia tego tematu może Pani skorzystać z konsultacji psychologicznych, które na pewno są dostępne na Pani uczelni.Pozdrawiam.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Nie wydaje mi się aby tego rodzaju cecha charaktery jak delikatność miała być przeszkodą w pracy zawodzie pedagoga. Osoba o łagodnym charakterze, spokojna i opanowana to raczej cechy pożądane. Ja bym zwróciła tu jednak uwagę na coś innego. Otoczenie Pani nie jest wspierające i podcina skrzydła. Wydaje mi się, że na ten moment doprowadziło to do zaniżenia Pani samooceny i nad tym trzeba popracować. Jeśli zawód jaki sobie Pani wybrała jest tym wymarzonym to nic nie powinno zniechęcić do jego wykonywania i trzeba realizować swoje pasje. Jeśli to jest marzenie i pasja to charakter na pewno nie przeszkodzi w byciu dobrym albo nawet jednym z najlepszych pedagogów.
Powodzenia!
Z pozdrowieniami AM
www.pracowniaterapeutyczna.eu