Czy osoba z SM może spłodzić zdrowe dziecko?

Witam, potrzebuje porady bo troche jestem przerazona, moj partner ma 35 lat i od 6 lat choruje na stwardnienie rozsiane i przyjmuje lek Gilenya, na dodatek z zawodu jest technikiem radiografii i od wielu lat jest wystawiony na dzialanie promieniowania jonizujacego. Od kilku miesiecy staramy sie o dziecko, jak narazie bezskutecznie. Ja jestem zdrowa kobieta ale zaczyna mnie martwic mysl czy bedziemy mogli miec dziecko, i jesli tak czy bedzie zdrowe. Prosilabym o opinie lekarza lub czy jest tu jakis tata chory na sm ktory splodzil zdrowe dziecko? lub technik radiografii?? z gory dziekuje za pomoc,

Lek. Paweł Szadkowski

Warto by zacząć od badania nasienia u pani partnera. W stwardnieniu rozsianym geny wydają się warunkować podatność na chorobę, typ przebiegu i ciężkość objawów, a dziedziczenie podatności ma charakter poligenowy (nie jest znany jeden gen odpowiadający za chorobę). Szacuje się że istnieje około 1,5% procentowe ryzyko wystąpienia SM u dzieci rodziców chorych na tę chorobę (wg Kozubski 2014r.). Zaznaczę, że dziedziczenie dotyczy PODATNOŚCI na zachorowanie i wciąż wydaje się konieczne zaistnienie czynników środowiskowych wywołujących chorobę (m.in. infekcje wirusem EBV, palenie papierosów, niedobór wit.D3).